Haberler

Anne-Bebek Bakımı ve 0-5 Yaş Çocuk Beslenmesi Eğitimi
Tarih: 23.5.2018

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından Kocasinan Boztepe Mahallesi’nde yaşayan kadınlara anne- bebek bakımı ve çocuk beslenmesine yönelik eğitim programı düzenlendi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeliha Kaya Erten ile Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Eda Başmısırlı rehberliğinde Bölüm öğrencileri tarafından Kocasinan Belediyesi Boztepe Mahallesi Semt Konağında mahallede yaşayan kadınlara, yeni doğum yapmış annelerin bakımı, yeni doğan bebek bakımı, emzirmenin önemi ve 0-5 yaş çocuk beslenmesi anlatıldı. Eğitim programı sonunda mahallede yaşayan kadın ve çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu. İsteyen anne ve çocukların hemoglobin değerlerine bakıldı. Ayrıca eğitime katılan annelere bireysel olarak da beslenme konusunda danışmanlık yapıldı. Yine annelerin diyabete ve hipertansiyona yönelik değerlendirmeleri yapılarak, kan şekeri ve kan basınçları düzeyleri ölçüldü. Değerlendirme sonucu risk taşıyan bireylere doktor kontrolü tavsiyesinde bulunuldu.
Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeliha Kaya Erten düzenlenen eğitim programı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Anne sağlığı ve çocuk sağlığı birbirini etkileyen bir durumdur ve nüfusun büyük kesimini ilgilendirir, ülkelerin gelişmişliğini ve genel sağlık durumunu yansıtır. Annelerin sağlığı özelde çocuk sağlığını, genelde toplumun sağlığını ilgilendirir. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı annelerden doğar ve büyür. Sağlıklı büyüme ve gelişme gösteren çocuklar ise geleceğin sağlıklı anne ve babalarını oluşturur. Gebelik, büyüme ve gelişme süreçlerinden kaynaklanan biyolojik özellikler anne ve çocukların hem hastalanma, hem de ölüm risklerini arttırmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle anne (kadınlar) ve çocuklar, sağlık hizmetlerinde risk grupları olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla sağlık hizmetlerinin bu grupların sağlıklarını korumaya, geliştirmeye ve iyileştirmeye yönelik verilmesi son derece önemlidir. Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Beslenme ve Diyetetik Bölümlerinin misyonu, bir yandan Ülkemizin ihtiyacına yönelik sağlık insan gücü yetiştirmek, aynı zamanda toplumun sağlık bakım gereksinimlerine cevap verecek hizmetleri imkânlar ölçüsünde vermektir. Bu amaçla Kayseri’de birçok eğitim ve uygulama etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bugünde, Kocasinan Belediyesinin desteği ile Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Hemşirelik ve Beslenme ve Diyetetik Bölümleri olarak öğrencilerimizle birlikte Boztepe Mahallesi’nde böyle bir program gerçekleştirdik” dedi.
Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölümü Öğretim Görevlisi Eda Başmısırlı ise eğitimin içeriği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Anne ve çocuk sağlığını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden birisi de anne ve çocuğun beslenme düzeyidir. Bebeklik döneminde kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, hem bebeğin büyüme-gelişmesine yardımcı olmakta hem de ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kronik hastalıklardan koruyabilmektedir. Yaşam boyu sürdürülecek olan bu doğru beslenme alışkanlığını kazandırmak ise ebeveynlerin görevidir. Annelere, çocuklarının nasıl beslenmesi gerektiği konusunda eğitim vererek yardımcı olmaya çalıştık” dedi. 

Haber Arsiv


Yukarı