Haberler

Üniversitemiz Hemşirelik Bölümü Kadınlara Diyabet Eğitimi Verdi
Tarih: 23.5.2018

 Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle Boztepe Mahallesi’nde yaşayan kadınlara yönelik eğitim programı düzenledi.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeliha Kaya Erten’in rehberliğinde, Kocasinan Belediyesi Boztepe Mahallesi Semt Konağında, Bölüm öğrencileri tarafından Boztepe Mahallesinde yaşayan kadınlara diyabetten korunmak için sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının nasıl olması gerektiği, beslenme ve egzersizin diyabeti önlemedeki etkisi anlatıldı. Eğitim programı sonunda ise eğitime katılan kadınların diyabete yönelik değerlendirmeleri yapılarak, kan şeker düzeyleri ölçüldü. Değerlendirme sonucu risk taşıyan bireylere doktor kontrolü tavsiyesinde bulunuldu. Program kapsamında ayrıca diyabet tanısı alan ve diyabet hastalığını yönetemeyen kadınlara ev ziyaretleri yapılarak diyabet yönetim konusunda desteklenmeleri için eğitim programı başlatıldı.
Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeliha Kaya Erten düzenlenen eğitim programı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü sebebiyle çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Dünya Diyabet Günü’nün 2017 Yılı teması ‘’Kadınlar ve Diyabet" olup, sloganı ‘’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yıl ki tema ile diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, Üniversitemiz Hemşirelik Bölümü olarak öğrencilerimizle birlikte Boztepe Mahallesi’nde böyle bir program gerçekleştirdik” dedi.

 

Haber Arsiv


Yukarı